Zakup nowego mieszkania to bardzo ważna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Dla wielu osób jest to jedna z najważniejszych transakcji w życiu, więc przed podpisaniem umowy trzeba rozwiać wszystkie wątpliwości. O co warto zapytać dewelopera? Przedstawiamy najważniejsze kwestie.
Jednym z pierwszych pytań, jakie trzeba zadać deweloperowi, jest pytanie o warunki rezerwacji mieszkania. Ile czasu trwa rezerwacja? Czy możliwe jest jej wydłużenie? Czy w takim przypadku konieczne jest poniesienie jakichś opłat wliczanych na poczet ceny mieszkania? Należy wyjaśnić tę kwestię, aby później spokojnie analizować ofertę przed podpisaniem umowy i mieć czas na zastanowienie się, o co warto pytać dewelopera przed finalizacją transakcji.
Co powstanie na osiedlu?
Warto szczegółowo dopytać o zagospodarowanie terenu samej inwestycji. Jeśli nie wyszczególniono tego w prospekcie informacyjnym, dowiedz się, gdzie zaplanowano place zabaw, jak duże będą oraz co przewidziano w ramach części wspólnych. Czy na osiedlu będzie dużo terenów zielonych? Jakie rośliny zostaną posadzone? Czy komórki lokatorskie będą tylko w piwnicy czy także na poszczególnych piętrach? Czy dostępna będzie rowerownia? Ile mieszkań będzie na piętrze? To pytania, które warto zadać deweloperowi.
Dowiedz się też, jak położone względem osiedlowej infrastruktury będzie twoje mieszkanie. Jeśli pojawi się taka możliwość, to przecież chętnie unikniesz balkonu nad wjazdem do hali garażowej, ogródka w pobliżu wiaty śmietnikowej albo mieszkania przy windzie. Jeśli więc zastanawiasz się, o co warto zapytać dewelopera, to koniecznie wyjaśnij te zagadnienia.
Jakie sąsiedztwo?
Należy też zapytać dewelopera, czy są – a jeśli tak, to jakie – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów w pobliżu osiedla. Na wizualizacjach takie sprawy z reguły są niewidoczne, a przecież zagospodarowanie obszaru wokół twojego mieszkania będzie miało kluczowy wpływ na twój komfort życia. Deweloper na pewno wie, jakie inne inwestycje mogą być prowadzone w tym obszarze w przyszłości albo czy planowane są przebudowy dróg.
Jeśli dzięki temu dowiesz się, że pobliska droga gruntowa ma wkrótce zostać utwardzona, to będziesz miał powody do zadowolenia. Jeśli jednak w pobliżu twojego mieszkania ma za 5-10 lat powstać centrum handlowe albo pobliski park zamieni się w zabetonowany parking, to może będziesz chciał się zastanowić nad zakupem.
Jakie warunki finansowe?
Przed podpisaniem umowy należy też wyjaśnić wszystkie kwestie formalne i finansowe dotyczące zakupu nowego mieszkania. Zapytaj, jak w umowie deweloperskiej zostaną określone warunki odstąpienia od umowy i czy wprowadzone są jakieś kary umowne. Jest to szczególnie istotne, gdy planujesz zakup na kredyt. Co jeśli nie dostaniesz wsparcia finansowego od banku?
Warto też dowiedzieć się, jaki jest harmonogram płatności. Gdy kupujesz mieszkanie na kredyt, musisz to rozpatrywać pod dwoma względami. Po pierwsze, sprawdź, czy w momencie płatności pierwszej transzy będziesz już miał pewność, że otrzymałeś kredyt.
Po drugie, zweryfikuj, na ile czasu przed otrzymaniem kluczy do mieszkania będziesz musiał uruchomić środki z kredytu. Może bowiem zdarzyć się tak, że jednocześnie będziesz płacił raty i nadal opłatę za wynajem dotychczasowego mieszkania, bo nowe będzie już spłacane, a nie będzie jeszcze gotowe. W takich sytuacjach dopytaj dewelopera, czy jest możliwość indywidualnego ustalenia harmonogramu zapłaty. Warto też dowiedzieć się, jak deweloper finansuje inwestycję – z kredytu czy środków własnych.
Sprawdź późniejsze koszty
O co jeszcze warto zapytać dewelopera? Planując wykończenie mieszkania, warto zapytać, czy deweloper oferuje wykończenie mieszkania pod klucz lub czy współpracuje z firmami oferującymi projektowanie lub wykończenie mieszkania. Dzięki temu można uniknąć poszukiwań, a postawić na sprawdzoną osobę, która ma bogate portfolio realizacji. Planujesz zakup mieszkania pod inwestycję? Dowiedz się, co może ci zaoferować deweloper. Na przykład Budstol Invest ma w swojej ofercie dwupak inwestycyjny, który pozwala osiągnąć większe zyski. Przeanalizuj przed podpisaniem umowy, jak najlepiej dostosować nowe mieszkanie do swoich potrzeb.
Już na etapie budowy deweloper potrafi mniej więcej oszacować, jaka będzie wysokość czynszu. Warto więc zapytać, ile może kosztować utrzymanie części wspólnych oraz zieleni na terenie osiedla i jaka będzie opłata za miejsce garażowe. Jeśli mieszkanie będzie funkcjonować w ramach wspólnoty, to warto się dowiedzieć, czy więcej budynków będzie ją tworzyć oraz kto będzie zarządcą i administratorem osiedla. Można wówczas zorientować się, jakie są opinie o tej firmie.
Standard deweloperski, czyli jaki?
Nowe mieszkanie zostanie oddane w standardzie deweloperskim. Pytanie jednak, co to dokładnie oznacza. Czy ściany będą pokryte gładzią? Jaki jest standard drzwi i okien? Czy w gniazdkach zostaną zamontowane kontakty? Czy na balkonie będą płytki? Oto właśnie pytania dotyczące standardu mieszkania, które warto zadać deweloperowi. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie zaplanować remont i oszacować koszt wykończenia mieszkania.
Warto także zapytać, czy możliwe jest wprowadzenie zmian w układzie mieszkania – na przykład przesunięcie otworu na drzwi albo wyburzenie/niestawianie jednej ze ścianek działowych oraz czy ewentualnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Zmiana na tym etapie pozwoli oszczędzić prac ekipie remontowej w późniejszym czasie.
Spytaj, jakie inwestycje wcześniej zrealizował deweloper. Będziesz mógł zobaczyć, w jakim standardzie zostały zrealizowane i poczytać opinie w internecie, aby sprawdzić, czy mieszkańcy są zadowoleni.
Nie bój się pytać!
Pamiętaj, że nie ma złych pytań. Podczas rozmów z deweloperem możesz wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które się pojawiły. Zakup nowego mieszkania to ważna decyzja, więc warto ją podjąć bez żadnych wątpliwości!