Facebook
GOTOWE MIESZKANIA DWUPOZIOMOWE 89 m2 z TARASAMI w Fordonie - umów się na indywidualną prezentację!

Mieszkanie z pompą ciepła. Czy jest komfortowe?

Mieszkanie z pompą ciepła

Odnawialne źródła energii na dobre zagościły w naszym życiu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest mieszkanie z pompą ciepła. To nie tylko oszczędność, ale także okazja do poprawy komfortu życia. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, rozważając zakup takiego mieszkania. 

Pompa ciepła jest już powszechnie znanym urządzeniem służącym do ogrzewania. Szczególnie popularna jest w domach jednorodzinnych, ale – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – może zostać zamontowana także w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

Pompa ciepła, która zbudowana jest ze sprężarki, zaworu rozprężnego, parownika i skraplacza pobiera energię z otoczenia (w przypadku mieszkań – z powietrza) i przekazuje ją do wnętrza.

Oszczędności wynikające z takiego rozwiązania to jasna sprawa – dzięki pompie ciepła, rachunki mogą zostać mocno ograniczone, a mieszkańcy uniezależniają się od podwyżek. Korzystny wpływ na domowy budżet to jednak tylko część korzyści. Mieszkanie z pompą ciepła pozytywnie wpływa także na komfort życia.

Zapewnia ciepło, ale też schłodzenie

W mieszkaniu ogromne upały potrafią dać się we znaki. Gdy wnętrza nagrzeją się, a na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, otwarcie okien nic nie da. Potrzebna jest klimatyzacja lub… właśnie pompa ciepła. W takich sytuacjach może ona bowiem służyć do schłodzenia pomieszczeń. Skraplacz i parownik zamieniają się wówczas rolami, ciepło jest oddawane z budynku i kierowane na zewnątrz.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pompa ciepła redukuje nadmiar wilgoci podczas swojej pracy. To poprawia mikroklimat i korzystnie wpływa na mieszkańców.

A co jeśli w budynku wielorodzinnym dojdzie do awarii prądu i przez kilka godzin pompa będzie odcięta od zasilania? Instalacja ma wówczas nagromadzone ciepło, które przez kilka godzin może wykorzystywać do ogrzewania mieszkania.

Na co dzień jest niezauważalna

Pompa ciepła składa się z dwóch części:

1) urządzenia buforującego, które gromadzi zapas ciepłej wody i znajduje się w mieszkaniu – dzięki niemu można obniżyć koszty,

2) jednostki zewnętrznej, która przenosi energię z powietrza do systemu ogrzewania w domu – przypomina klimatyzator i znajduje się na zewnątrz, na przykład pod schodami, na elewacji lub na dachu.

Aby gromadzona ciepła woda nie zajmowała zbyt wiele miejsca, urządzenie można łatwo schować, umieszczając je w pomieszczeniu gospodarczym, pod schodami, a nawet zabudować w szafie.

Pompa może ogrzewać mieszkanie niezależnie od piętra. W takich przypadkach stosowane są pompy ciepła typu powietrze – powietrze. Nie potrzebują odwiertu, źródła wody ani wyznaczonej działki.

W porównaniu z tradycyjnymi formami ogrzewania pompa ciepła jest bezobsługowa Osoby, które dotychczas nie miały styczności z pompą ciepła, mogą zastanawiać się, czy to nadal nowatorskie urządzenie nie będzie generowało uciążliwego hałasu podczas pracy. Nic bardziej mylnego! Sprężarka oraz wentylator oczywiście są słyszalne, ale tylko w pobliżu. Na pewno nie będzie bardziej uciążliwa niż lodówka, którą wiele osób ma dziś w salonie z aneksem kuchennym i nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu.

Niezawodna instalacja

Domownicy mają pewność, że ich woda będzie ogrzewana zgodnie z oczekiwaniami – są niezależni od sieci w całym budynku. Nie ma też ryzyka, że awaria na innym odcinku sieci ogrzewania albo na przykład demontaż grzejnika w innym mieszkaniu w bloku wpłyną na jakość ogrzewania.

Co kluczowe dla mieszkańców, to praktycznie niezawodne rozwiązanie. Nie ma ryzyka, że ogrzewanie w mieszkaniu z pompą ciepła będzie nierównomierne lub w zimne dni będzie za zimno. Pompa ciepła potrzebuje około 2000 – 3000 kWh do ogrzania 100 metrów kwadratowych. Spokojnie więc poradzi sobie nawet z dużym mieszkaniem bez wykorzystywania nadmiaru energii.

Pompa nie zawiedzie także w skrajnie zimnych warunkach pogodowych. Będzie działać nawet przy -20 stopni Celsjusza.

Mieszkanie z pompą ciepła – prosta obsługa

Pompa ciepła współpracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami. Jej dużą zaletą jest fakt, że na co dzień jest bezobsługowa, nie zaburza komfortu życia ani nie generuje nadmiernych kosztów eksploatacyjnych.

Sterowanie jest proste i można to robić poprzez aplikację w smartfonie. Przeglądy techniczne raz do roku wystarczą, aby utrzymywać pompę w dobrym stanie technicznym.

Komfort finansowy

Dla wielu osób ważny jest też komfort wynikający z życia w zgodzie z troską o dobro planety. Pompa ciepła pozyskuje nawet ¾ energii ze środowiska naturalnego. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o komforcie finansowym – mieszkanie z pompą ciepła jest zwyczajnie więcej warte niż ogrzewane w tradycyjny sposób.

Mieszkanie z pompą ciepła jest coraz popularniejsze. Rosnące doświadczenie w tej branży sprawia, że dziś jest to bardzo komfortowy sposób ogrzewania, którego nie trzeba się obawiać!

Skorzystaj z usług dodatkowych