Facebook

Jakie są niezbędne dokumenty od dewelopera przy zakupie domu i mieszkania?

Przekazanie dokumentów od dewelopera

Odbiór zakupionej nieruchomości to bardzo ważna chwila, której towarzyszy wiele emocji. Warto jednak się przygotować i pamiętać, jakie dokumenty od dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania należy uzyskać.

Moment odbioru kluczy to często spełnienie marzeń. Ekscytacji towarzyszy jednak wiele formalności, których trzeba pilnować, aby bez problemów cieszyć się z mieszkania w nowym miejscu.

Jakie dokumenty od dewelopera przy zakupie domu są wymagane?

Dokumenty od dewelopera przy zakupie domu, które muszą zostać przekazane, są określone Prawem budowlanym. Zgodnie z przepisami właściciel obiektu musi otrzymać dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą, inne dokumenty i decyzje w sprawie nieruchomości, ale także instrukcje obsługi i eksploatacji dotyczące obiektu oraz znajdujących się w nim instalacji i urządzeń.

Dokumentacja budowy składa się z kilku różnych dokumentów. Są to między innymi pozwolenie na budowę, projekt budowlany oraz protokoły odbiorów.

Protokół odbioru

Podczas odbioru mieszkania sporządzany jest protokół odbioru. To ważny dokument, w którym można zgłosić wszelkie wady techniczne i usterki, które deweloper powinien poprawić. Warto dokładnie sprawdzić mieszkanie – na przykład, czy szyby nie są porysowane, czy podłoga jest prosta, czy wszystkie gniazdka elektryczne i kontakty zostały zamontowane zgodnie z projektem. Na tym etapie jest bowiem pewność, że szkód nie wyrządziła na przykład ekipa remontowa.

Kupując mieszkanie od sprawdzonego dewelopera na szczęście nie trzeba obawiać się oszustwa. Przedstawiciele inwestora umożliwią sprawdzenie wszystkiego, co potrzebne, odpowiedzą na wszystkie pytania, wyjaśnią wątpliwości, a jeśli pojawią się usterki – zarządzą ich naprawę w jak najszybszym możliwym czasie.

Podczas odbioru mieszkania spisywany jest także stan liczników, gdyż od tego momentu formalnie z mieszkania zaczynają korzystać nowi właściciele. Protokół podpisują zarówno nowi właściciele, jak i deweloper.

Do czego służy standard wykończenia?

Wśród dokumentów od dewelopera przekazywanych przy zakupie mieszkania znajduje się też standard wykończenia. Są w nim określone wszystkie kwestie dotyczące tego, co w mieszkaniu się znajduje: ścian, okien, tynków, drzwi, dachu, podłoża i posadzki, wszelkich instalacji, wentylacji oraz pozostałych elementów wykończenia i otoczenia.

Jeśli będziesz szukał informacji, jakie materiały zostały zastosowane, jak rozprowadzono instalacje albo jaki kolor mają drzwi i okna, to znajdziesz je właśnie w standardzie wykończenia. Dokument ten jest również załącznikiem do umowy deweloperskiej. Na pewno też przyda się twojej ekipie remontowej, gdy będziesz uzgadniał zakres prac w mieszkaniu.

Fachowcy znajdą tam wszystkie potrzebne im informacje i na tej podstawie będą mogli zaplanować działania oraz oszacować ich koszt. W takich właśnie sytuacjach bardzo przydają się przekazane dokumenty od dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania.

Jakie jeszcze dokumenty od dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania?

Co ważne, deweloper powinien również przekazać instrukcje obsługi i dokumenty gwarancyjne dotyczące wyposażenia mieszkania – na przykład drzwi wejściowych, rolet zewnętrznych czy okien. W przypadku wady tych rzeczy, jeśli są one objęte gwarancją, można wówczas kontaktować się z producentem.

Wśród dokumentów od dewelopera jest też świadectwo energetyczne budynku, które pozwoli oszacować zużycie energii, a więc także koszty eksploatacji.

Ile metrów ma twoje mieszkanie?

Przed odbiorem mieszkania deweloper przekazuje szczegółowy pomiar wykonany po zakończeniu budowy. Wymiary poszczególnych ścian mogą różnić się od tego, co było na projekcie, ale są to z reguły niezauważalne wartości, które nie mają wpływu na mieszkanie.

Na podstawie ostatecznego wymiaru jest określany udział właściciela w częściach wspólnych (konieczny do wyliczenia np. podatku od nieruchomości), a także udział podczas głosowań w ramach wspólnoty mieszkaniowej, jeśli jest ona powołana.

Proces odbioru mieszkania na pewno przebiegnie o wiele sprawniej, jeśli zdecydujesz się na nieruchomość od uznanego i doświadczonego dewelopera. Takie firmy jak na przykład Budstol Invest od lat zajmującą się inwestycjami i związaną z nimi obsługą klienta. Mają wypracowane i sprawdzone mechanizmy, dzięki którym wszelkie formalności przebiegają bezproblemowo.

Co po odbiorze mieszkania?

Czy po odbiorze kluczy możesz już cieszyć się z mieszkania? Tak, choć pozostaje parę formalności. Po przekazaniu kluczy deweloper i właściciele spotykają się jeszcze u notariusza, aby podpisać akt notarialny – przeniesienie własności lokalu. Zazwyczaj następuje to około 2-4 miesiące po odbiorze. Notariusz składa wnioski do ksiąg wieczystych. Może także uregulować kwestię hipoteki.

Nowi właściciele muszą także poinformować urząd gminy o wejściu w posiadanie nieruchomości. Na tej podstawie zostanie wyznaczony podatek. Ponadto, trzeba przepisać liczniki za media – na przykład prąd i gaz. Warto zrobić to niezwłocznie. Pamiętaj bowiem, że deweloper ma inną taryfę za energię elektryczną, więc dla twojego portfela korzystne jest, aby jak najszybciej przepisać liczniki.

Ostatnie dostępne lokale
Awangarda V - Pod Skarpą
2 piętro
Zarezerwowany0d 0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
2 piętro
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
1 piętro
Zarezerwowany0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
1 piętro
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
1 piętro
Zarezerwowany0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Zarezerwowany0d 0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Zarezerwowany0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Zarezerwowany0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Dostępny
Skorzystaj z usług dodatkowych