Od dawna mówi się, że lokalizacja to jeden z najważniejszych argumentów rozważanych podczas wyboru mieszkania. Niezależnie, czy kupujesz dla siebie czy pod inwestycję, okolica może zadecydować o tym, czy będziesz zadowolony z zakupu. Na co więc szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania?
Dobra organizacja życia zawodowego i prywatnego pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dlatego wybór lokalizacji mieszkania jest tak ważny – będzie miał wpływ na wszystko, co będziesz robił.
Aby wszędzie było blisko
Zastanów się, jakie miejsca często odwiedzasz. Jeśli lubisz spotykać się z rodziną albo opiekujesz się starszą osobą, to dzięki niewielkiej odległości unikniesz długich dojazdów. Podobnie z pracą – co prawda zawsze można ją zmienić, ale niewielka odległość znacznie ograniczy czas dojazdu i powrotu. Dzięki temu będziesz mógł dłużej pospać albo unikniesz porannego pośpiechu, robiąc wszystko na spokojnie, a powrót po męczącym dniu także będzie krótszy, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na inne obowiązki i przyjemności.
Sprawdź, jak rozważana lokalizacja wypada pod kątem dostępności handlu i usług. Sklep spożywczy, apteka, poczta, piekarnia, warzywniak, przychodnia – to wszystko punkty, które warto mieć w pobliżu. Życie codzienne będzie dużo łatwiejsze, jeśli najpilniejsze sprawy załatwisz blisko domu. Zostanie ci wówczas więcej czasu dla bliskich oraz na realizację swojej pasji.
Nie trać czasu na dojazdy
Jeśli już konieczny będzie dojazd, koniecznie rozważ jeszcze jedną kwestię – bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Jeśli nie wszyscy w twojej rodzinie poruszają się samochodem albo masz dzieci, które trzeba dowozić, to bogata oferta komunikacyjna znacznie ułatwi ci życie. Nie spędzaj czasu, czekając na jedyny autobus w ciągu godziny lub denerwując się, czy uda się zdążyć na przesiadkę.
Zastanów się, jaki jest twój styl życia. Jeśli często spędzasz czas wolny w centrum miasta, to docenisz mieszkanie, z którego krótkim spacerem będzie można dostać się do restauracji, klubów czy instytucji kultury położonych na Śródmieściu. Jeśli zaś lubisz wypoczywać na łonie natury lub czas wolny poświęcasz na aktywność fizyczną, to lokalizacja na obrzeżach, skąd szybko wydostaniesz się na podmiejskie ścieżki rowerowe albo do parku czy lasu, będzie dla ciebie świetnym wyborem.
Dla kogo jest mieszkanie?
Wiele zależy od twojej sytuacji życiowej. Jesteś singlem? Zapewne będziesz szukał czegoś bliżej centrum. Masz dzieci? Place zabaw, przedszkola i szkoły, bezpieczna okolica i czyste powietrze – to są ważne aspekty dla wszystkich rodziców.
A co jeśli zakup mieszkania traktujesz jako inwestycję i będziesz chciał je wynająć? Tutaj wiele zależy od grupy docelowej, czyli od osób, którym chcesz wynająć mieszkanie. Jeśli są to studenci, to szukaj mieszkań w centrum lub w pobliżu uniwersytetów. Każdy doceni bliskość uczelni. A co jeśli twoimi klientami mają być rodziny z dziećmi? Spójrz wyżej i zobacz, na co zwracają uwagę rodziny szukające mieszkania. A może interesuje cię wynajem krótkoterminowy? Bliskość centrum i atrakcji turystycznych będzie kluczowa dla turystów przyjeżdżających na kilkudniowy city break lub osób w podróży służbowej.
Sprawdź sąsiedztwo
Zawsze sprawdź, jak okolica wygląda na żywo. Da ci to dużo większą świadomość niż wizualizacje w prospektach reklamowych.
Zobacz, co otacza mieszkanie. Komfort mieszkania na nowoczesnym osiedlu jest zupełnie inny niż w nowym bloku, który jest wciśnięty między stare budynki. Sprawdź także co mieści się w pobliżu. Hałas z ruchliwej ulicy, lotniska czy torów kolejowych może skutecznie uprzykrzać mieszkanie. Duży market w pobliżu wpłynie na większy ruch samochodów w pobliżu mieszkania, a stadion – na hałas i wzmożony ruch w weekendy.
Na pewno będziesz zainteresowany komfortowym parkowaniem swojego samochodu. Pamiętaj, że twoi goście też czasem odwiedzą cię autem i będzie im o wiele łatwiej, jeśli będą mogli komfortowo zaparkować w pobliżu.
Warto sprawdzić, na jakich terenach powstał budynek. Wiele inwestycji jest realizowanych w bezpiecznych miejscach, ale nadal mogą trafić się bloki na terenach z na przykład większym zagrożeniem powodziowym.
Patrz w przyszłość
Warto sprawdzić, jakie są plany rozwoju otoczenia, w którym planujesz kupić mieszkanie. Wiele terenów w mieście ma już uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Funkcjonują także inne dokumenty strategiczne, a wiele przydatnych informacji szybko znajdziesz w internecie. Wówczas może okazać się, że spokojna obecnie okolica wkrótce zostanie rozbudowana i zrobi się głośno oraz tłoczno. Może być też odwrotnie – słabo skomunikowane osiedle już za parę lat będzie korzystać z nowej linii tramwajowej. Znajomość planów na przyszłość może zupełnie zmienić odbiór lokalizacji.