Facebook
OSTATNIE GOTOWE MIESZKANIA W FORDONIE AWANGARDA V - ul. Pod Skarpą 1,3,5

Finansowanie zakupu mieszkania. Bydgoszcz i możliwości dla jej mieszkańców

Finansowanie zakupu mieszkania

Posiadanie własnej nieruchomości to marzenie wielu osób. Przeszkodą na drodze do jego spełnienia może być brak środków finansowych na zakup mieszkania. Bydgoszcz to jedno z wielu miast, w którym dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Co warto wiedzieć o takim sposobie finansowania zakupu nieruchomości?

Kredyt mieszkaniowy, inaczej określany jako hipoteczny, jest przyznawany na realizację konkretnej potrzeby, którą w tym przypadku jest zakup lokum z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Ten sposób finansowania znajduje się w ofercie większości banków, lecz jego pozyskanie nie jest ani szybkie, ani łatwe. 

Należy wypełnić wniosek uwzględniający informacje o wszystkich przychodach i wydatkach, a następnie czekać na decyzję banku, która zapadnie po ocenie zdolności kredytowej. W uzyskaniu pozytywnej decyzji może pomóc dobre przygotowanie się do złożenia wniosku. 

Kredyt mieszkaniowy. Od czego zacząć? 

Najważniejsze jest określenie, ile pieniędzy potrzebujemy na realizację swojego mieszkaniowego marzenia. Warto przeanalizować własny budżet, potencjalne oszczędności, jak i możliwości pożyczenia środków od rodziny czy znajomych. Dzięki temu uda się określić, jaką kwotę należy pozyskać z banku. 

Warto pomyśleć także o już wcześniej zaciągniętych kredytach i ich spłacie. Banki przed podaniem decyzji muszą sprawdzić informacje na temat każdego klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam wpisy o wszystkich kredytach danej osoby i ich terminowych lub opóźnionych spłatach. Warto wiedzieć, że dane te kasowane są po pięciu latach.

Kolejnym krokiem jest analiza porównawcza konkretnych ofert. Takie zadanie może być nie lada wyzwaniem i wiązać się z różnymi pytaniami czy nawet wątpliwościami. Wtedy z pomocą przychodzi doradca kredytowy.

Dobry doradca kredytowy to podstawa 

Procedura kredytowa na początku wydaje się bardzo skomplikowana. Odpowiedź na wiele pytań można szybko uzyskać dzięki pomoc doradcy kredytowego, który pełni funkcję przewodnika dla klienta oraz pośrednika w kontakcie z bankami. Do jego zadań należą między innymi szczegółowa weryfikacja oferty banków i szukanie korzystnych rozwiązań w zakresie kosztów kredytu

Doradca zajmuje się również analizą zdolności kredytowej, czyli oceną prawdopodobieństwa, że klient będzie mógł spłacił kapitał z odsetkami w określonym czasie. Lepsza ocena skutkuje większą szansą na pozyskanie finansowania od banku.

Doradca kredytowy

Co wpływa na ocenę zdolności kredytowej?

Podstawowym kryterium jest wysokość i źródło dochodu. Bank chce wiedzieć nie tylko jaką sumę środków pozyskujemy co miesiąc i skąd one pochodzą, ale również jaki jest typ umowy oraz czas jej obowiązywania. Tak samo istotne są inne aktualne kredyty i pożyczki. Dzięki temu danym bank może ocenić, czy daną osobę stać na kolejne zobowiązanie i jego terminową spłatę. 

Inną ważną kwestią jest liczba osób w gospodarstwie domowym. Na jej podstawie można wyliczyć, ile środków pochłania codzienne życie rodziny. Inną kwotę potrzebuje małżeństwo z dwójką dzieci, a inną para narzeczonych. Wprost z tym związany jest wymóg podania miesięcznych wydatków na rachunki oraz inne potrzeby.

Płatności według harmonogramów

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na bardzo długi czas. Trzeba o nim pamiętać w każdym miesiącu nawet przez dwadzieścia czy trzydzieści lat po nabyciu mieszkania. Bydgoszcz wcale nie różni się w tym od innych miast. Każdy kredyt ma ustalony harmonogram i dzień, w którym pobierana jest zmienna lub stała rata.

Drugi terminarz dotyczy wpłat za mieszkanie, których daty również są ściśle określone w umowie zakupu nieruchomości z deweloperem. W tym przypadku transz jest kilka i przeważnie wszystkie z nich uiszcza się jeszcze przed wprowadzeniem do nowego miejsca.

Elastyczne podejście dewelopera 

Harmonogram wpłat za mieszkanie nie zawsze musi być zgodny z możliwościami i planami kupującego. Może zdarzyć się, że zakup nowej nieruchomości ma być finansowany ze środków pozyskanych w ramach sprzedaży innego lokalu. W takiej sytuacji wiele zależy od dewelopera i jego elastycznego podejścia do harmonogramu wpłat. 

Na takie sytuacje przygotowany jest na przykład Budstol Invest, który po wpłacie 10% zadatku umożliwia klientom odroczenie płatności do czasu sfinalizowania sprzedaży poprzedniej nieruchomości. Inną opcją jest rozłożenie wpłaty za garaż na raty. 

Rozmowa z klientem i znalezienie sposobu na realizacje jego marzenia są stawiane ponad ścisły harmonogram. Najważniejsze są chęci obu stron i wspólne przygotowanie odpowiedniego harmonogramu dopasowanego do sposobu finansowania inwestycji. 

Ostatnie dostępne lokale
Awangarda V - Pod Skarpą
2 piętro
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
1 piętro
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
1 piętro
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Zarezerwowany0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Zarezerwowany0d 0g 0m 0s
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Dostępny
Awangarda V - Pod Skarpą
parter
Dostępny
Skorzystaj z usług dodatkowych